Onko kunnan varhaiskasvatuksessa jotain pielessä, jos työvuorot muuttuvat yhtäkkiä?

Työssäni Tehyn edunvalvonnassa kohtaan turhan usein tilanteen, jossa jäsenen työvuoroja on yhtäkkiä muutettu. Joskus asiasta on jopa jäänyt tekemättä ilmoitus työntekijälle, jota tämä työvuoroluettelomuutos koski - onneksi toki harvemmin. Työvuorojen muuttamisesta on myös olemassa oikeuden päätöksiä.

Kuvateksti
kuva: iStock

Mietin usein, mistä nämä yhtäkkiset työvuoroluettelomuutokset johtuvat ja ovatko ne sellaisia muutoksia, joita KVTESin (kunta-alan yleisen virka- ja työehtosopimuksen) määräys työvuoroluettelon muutoksesta sallii.

KVTESin työehtosopimusmääräyksessä todetaan työnantajan tekemän yksipuolisen työvuoroluettelomuutoksen vaativan perustellun syyn sekä sen, että tehdään vain ne muutokset, jotka ovat toiminnan kannalta välttämättömiä.

Työtuomioistuin on antanut ratkaisuja työvuoroluettelomuutoksista

Ensimmäinen esimerkki työtuomioistuimen päätöksestä koskee yövuoron perumista.

Yövuoron peruminen oli työtuomioistumen ratkaisun mukaan mahdollista, jos yöhoitoon ei tullut yhtään lasta. Tässä tapauksessa työtuomioistuin katsoi työnantajan oikeutta yksittäisessä tilanteessa muuttaa työvuoroluetteloa. Perustellun syyn olemassaolo edellyttää kuitenkin työnantajan selvittävän tällaisessa tilanteessa mahdollisuudet tarjota työntekijälle muuta työtä.

Lapsen jääminen pois yöhoidosta ei siis automattisesti ole peruste muuttaa työntekijän työvuoroluetteloa, vaan työnantajan on aina selvitettävä perustellun syyn olemassaolo muutokselle. Perusteltu syy voi olla esimerkiksi se, että yövuoron aikana ei ole muuta työtä tehtävänä. Perustellun syyn harkinta on siis tapahduttava työnantajan taholta aina tapauskohtaisesti.

Toinen esimerkki työtuomioistuimen ratkaisusta koskee työvuoroluettelomuutoksen tekemisajankohtaa.

Työtuomioistuin totesi, että työnantajalla on oikeus muuttaa yhden tai useamman kerran perustellusta syystä työvuoroluetteloa. Kaikki tähän yhteen perusteeseen pohjautuvat muutokset oli kuitenkin tehtävä samanaikaisesti.

Varhaiskasvatuksen ammattilainen – ota yhteyttä tarvittaessa Tehyyn

Joskus voi olla peruste muuttaa työvuoroluetteloa poistamalla yövuoro, kun yhtään lasta ei ole hoidossa ja joskus taas perustetta ei ole, vaikka yöhoitoon ei tulisikaan lasta.

Yövuoron aikana päiväkodissa saattaa vielä olla lapsia hoidossa ennen kuin huoltajat hakevat heidät yöksi kotiin ja vastaavasti aamulla yövuoron aikana saattavat huoltajat tuoda ensimmäiset lapset hoitoon jo ennen aamuvuoron alkamista.

Peruessaan yövuoron työnantaja samalla kertaa kertoo, milloin yövuoron työtunnit tehdään muualla työvuoroluettelossa. Jos työnantaja ei samanaikaisesti kerro milloin tunnit tehdään, jää työvuoroluettelo näiden tuntien osalta vajaaksi. Tällä ei kuitenkaan ole vaikutusta palkkaan.

Työvuorojen ja työvuoroluetteloiden muuttaminen ei ole yksiselitteinen asia ja tilanteet voivat olla mutkikkaitakin. Voit aina olla yhteydessä Tehyn luottamusedustajaan, jos koet epävarmuutta siitä, onko työantaja toiminut oikein työvuoroluetteloa muuttaessaan.

Jos asia ei selviä luottamusedustajan kautta, ota yhteys Tehyn asiointipalveluun.

Jos teillä kunnassa ei ole Tehyn luottamusedustajaa, niin tutustu ohjeisiin luottamusedustajan valinnasta. Tehy kouluttaa luottamusedustajan ja koulutuksen kulunut aika on palkallista.

Hoitaja ja vanhus

Tehyn jäseneksi

Olemme yhteisö, josta saat turvaa, mutta myös iloa ja energiaa. Jäsenyys on kannanotto alan arvostuksen puolesta: olet mukana tekemässä työelämästä parempaa sekä parantamassa työehtoja ja palkkoja!