*
#tehyvaltuusto

Tehyn valtuuston järjestäytymiskokous 2025

26.5.2025

Tehyn valtuuston järjestäytymiskokous pidettiin 4.–5.6.2025 Finlandia-talossa. Kokous on tärkeä osa Tehyn päätöksentekoa, sillä sen aikana valtuusto järjestäytyi tulevalle kaudelle ja valitsi liiton puheenjohtajan sekä hallituksen seuraavaksi nelivuotiskaudeksi.

Keväällä pidetyissä Tehyn valtuustovaaleissa valittiin järjestölle päättäjät kaudelle 2025 – 2029. 

Järjestäytymiskokouksen avajaisissa jäähyväispuheen piti Anna-Leena Brax, joka on toiminut Tehyn 1. varapuheenjohtajana vuodesta 2017 alkaen. Katso puhe sivun alaosan valikosta.

Tehyn puheenjohtajaksi valittiin kokouksessa kolmannelle kaudelle Millariikka Rytkönen.

Valtuusto valitsi järjestön I varapuheenjohtajaksi Paula Sihdon ja II varapuheenjohtajaksi Kati Jetsun. 

Tehyn valtuuston puheenjohtajaksi valittiin Paula Anttila. Ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi valittiin Leena Jokinen-Anttila ja toiseksi varapuheenjohtajaksi Mika Huhtaniemi.
 

Toisena kokouspäivänä valittiin Tehyn hallitus sekä päättäjiä muihin luottamustehtäviin.
 

Tehyn puheenjohtajan linjapuhe

Tehyn puheenjohtajana jatkava Millariikka Rytkönen ei säästellyt sanojaan linjapuheessaan. Hän nosti esiin hallituksen hyökkäykset palkansaajia ja hyvinvointivaltiota kohtaan, sekä sote-rahoituksen räikeät epäoikeudenmukaisuudet.
 
– Pääministeri Orpon hallitus tuntuu vihaavan palkansaajia - ja erityisen paljon se vihaa meitä järjestäytyneitä palkansaajia, Rytkönen sanoi. 

Kokouksessa pidettyjä puheita

Kokouksen päätöksiä

Kuvia kokouksesta

*

Tehyn valtuustoon valittiin konkareita ja uusia kasvoja

Tehyn valtuustovaalit pidettiin 17.3.– 31.3.2025. Ehdolla oli 410 ehdokasta, joista valtuustoon valittiin 83 kaudelle 2025–2029.