Tehy ottaa vauhtia yksityissektorin neuvottelukierrokseen suoralla livelähetyksellä. Lähetys on suunnattu erityisesti sinulle, joka työskentelet yksityisellä terveyspalvelualalla tai ensihoidossa, olitpa jo Tehyn jäsen tai vielä pohtimassa liittymistä. Tervetuloa mukaan ottamaan selvää, mistä neuvotteluissa on kyse.
Studiossa keskustelemassa ovat Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen, edunvalvontajohtaja Jarkko Pehkonen, neuvottelupäällikkö Vappu Okkeri, juristi Ilkka Wennberg, ekonomisti Anni Marttinen, koordinoiva järjestöasiantuntija Päivi Kukkola sekä koordinoiva jäsenyysasiantuntija Yasemin Uguzel. Lähetyksen juontaa somemanageri Jan-Olof Eriksson. Chatissa keskustelua koordinoi järjestöpalvelupäällikkö Heidi Elakshar.
– Nyt neuvotellaan sinun työehdoistasi ja palkastasi. Ota myös ei-tehyläinen kollegasi mukaan linjoille, niin katsotaan yhdessä, mitä voimme saavuttaa, Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen kannustaa.
Aika: 4.3.2026 klo 17-18
Paikka: Verkossa
Tallenne: Ei tallennetta
Lähetämme osallistumislinkin ilmoittautuneille sähköpostilla edellisenä päivänä.
Miksi sinun kannattaa osallistua?
- Konkreettista tietoa: Avaamme rautalangasta neuvottelutavoitteitamme.
- Talouden ja alan tilanne: Käymme läpi talouden näkymiä sekä hyvinvointialueiden ja yt-neuvottelujen yksityissektorin muutosneuvottelujen jälkimaininkeja. Miten varmistamme, että ala pysyy jatkossa houkuttelevana?
- Joukkovoiman merkitys: Miksi Tehyyn kuuluminen on juuri nyt tärkeämpää kuin koskaan? Kerromme, miten jäsenyys kääntyy konkreettiseksi turvaksi ja paremmiksi jäseneduiksi.
- Kysy suoraan: Chat on auki koko lähetyksen ajan. Asiantuntijamme vastaavat kysymyksiisi livenä.
Lähetyksessä käsiteltäviä työehtosopimuksia: TPTES, Ensihoitopalvelualan TES, Hammaslääkärien työnantajayhdistys ry:n ja Tehyn välinen TES sekä Finnhems TES.
Laita päivä ylös ja tule mukaan vaikuttamaan yhteiseen tulevaisuuteemme!
