Tehyn uusi yhteiskuntasuhteiden päällikkö on Ira Hietanen-Tanskanen

Oikeustieteen maisteri, varatuomari Ira Hietanen-Tanskanen aloittaa sosiaali-, terveys- ja kasvatusalan ammattijärjestö Tehyn yhteiskuntasuhteiden päällikkönä.

Ira Hietanen-Tanskanen on tehnyt pitkän ja monipuolisen uran yhteiskunnallisen vaikuttamisen ja edunvalvonnan alalla. Tehyyn hän siirtyy Opetusalan ammattijärjestö OAJ:stä, jossa hänen tehtäviinsä on kuulunut koulutuspoliittinen edunvalvonta, vaikuttaminen ja viestintä. 

– Sosiaali-, terveys- ja kasvatusalan työ on hyvinvointiyhteiskunnan perusta. On ilo ja kunnia aloittaa tehtävässä, jossa voin edistää ja vaikuttaa alan ammattilaisten työoloihin ja työn edellytyksiin, Hietanen-Tanskanen sanoo. 

Hietanen-Tanskasella on vahva kokemus järjestötoiminnasta sekä lainsäädännön kehittämisestä ja vaikuttamistyöstä.  

– Saamme kokeneen tekijän, jolla on monipuolista kokemusta vaikuttamisesta yhteiskuntaan. Olemme todella tyytyväisiä, että hän tulee vahvistamaan tehyläisten asian edistämistä, sanoo lakiasiainpäällikkö Jarkko Pehkonen.  

Kokemus järjestötoiminnasta sekä lainsäädännön kehittämisestä ja vaikuttamistyöstä tulee olemaan vahvassa roolissa Tehyn yhteiskuntasuhteiden päällikkönä. 

– Olen todella iloinen, että tehyläiset saavat vahvan vaikuttajan ajamaan etujaan. Ira Hietanen-Tanskasella on hallussaan sekä poliittisen päätöksenteon prosessit että järjestökenttä. Meillä hän pääsee hyödyntämään osaamistaan ja vaikuttamaan päättäjiin hyvin laaja-alaisesti, sanoo Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen.  

Hietanen-Tanskanen aloittaa yhteiskuntasuhteiden päällikön tehtävissä 7. tammikuuta 2026. 

Lisätietoja:  

Lakiasiainpäällikkö Jarkko Pehkonen, p. 040 531 5465, [email protected]