29.10.2026 11:35 Ajankohtaista
– Kirjoittaja
Kirjoittaja
Tiina Salumäki

Tehy mukana eettisen rekrytoinnin yhteisissä suosituksissa

Uusien suositusten mukaan valvontaa pitää tehostaa, viranomaisyhteistyötä lisätä ja väärinkäytöksistä määrättäviä rangaistuksia kiristää merkittävästi.

Kuvateksti
Kuva: Aki Rask

Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT sekä neuvottelujärjestöt JAU, JUKO ja Sote ry julkaisivat uudet eettisen rekrytoinnin suosituksensa. 

Ammattijärjestö Tehy kuuluu sosiaali- ja terveysalan neuvottelujärjestö Sote ry:hyn.

Suositukset korostavat kaikkien työntekijöiden yhdenvertaista ja oikeudenmukaista kohtelua riippumatta kansalaisuudesta, taustasta tai lähtömaasta.

Eettisen rekrytoinnin suositusten mukaan kynnysrahoja ei saa vaatia työsuhteen ehtona. Suositukset edellyttävät lainsäädännön noudattamista myös kaikilta alihankintaketjun toimijoilta.

Työsopimukset pitää kirjoittaa kielellä, jota työntekijä ymmärtää. Lisäksi työsuhteen ehdot on käytävä läpi niin, että työntekijä ymmärtää, mihin hän sitoutuu.

Työnantajan pitää varmistaa, että työntekijällä on riittävä kielitaito ennen työn aloittamista. Työvoiman rekrytoinnin ulkomailta tulee perustua tosiasialliseen työvoiman tarpeeseen, jotta työntekijöillä on myös oikeasti mahdollisuus työllistyä alalle Suomeen saapuessaan.

Pitkäjänteisiä ja vaikuttavia toimia tarvitaan

Työperäinen hyväksikäyttö on vakava ja valitettavan yleinen ilmiö Suomessa. 

Voimakas hinnan painottaminen ja pitkät alihankintaketjut voivat lisätä työperäisen hyväksikäytön riskiä myös julkisen alan hankinnoissa.

KT:n ja neuvottelujärjestöjen yhteinen viesti päättäjille on, että työperäisen hyväksikäytön torjunta edellyttää pitkäjänteisiä ja vaikuttavia toimia nyt sekä myös seuraavalla hallituskaudella. 

Valvontaa pitää tehostaa, viranomaisyhteistyötä lisätä ja väärinkäytöksistä määrättäviä rangaistuksia kiristää merkittävästi.

Eettisen rekrytoinnin periaatteet julkaistiin 29. lokakuuta Tunnista ja estä työperäinen hyväksikäyttö -webinaarissa. Webinaarissa oli mukana myös Tehyn neuvottelupäällikkö Vappu Okkeri, joka osallistui paneelikeskusteluun eettisestä rekrytoinnista julkisella alalla.  

Oliko juttu mielestäsi hyödyllinen?
0
0