Tehy: En lag om visstidsanställning skulle vara ett slag mot medborgarsamhället

I dag, den 20 maj, ska riksdagen besluta om en lagändring som ska göra det lättare att ingå tidsbegränsade anställningsavtal. Förutom experter och arbetsmarknadsföreträdare motsätter sig samtliga kvinnoorganisationer i regeringspartierna och även i oppositionen lagförslaget. Lagförslaget kritiserades också hårt av riksdagens grundlagsutskott.

Image text
Kuva: iStock / Saara Partanen

Regeringens förslag om att underlätta visstidsanställningar kritiseras över en ovanligt bred front. Lagförslaget har väckt oro bland såväl arbetsmarknadsorganisationer, experter, forskare som politiker i regeringen och i oppositionen. (GrUU 20/2026 rdtehylehti.fihs.fi) Särskilt oroande har varit hur lagförslagets ändringar påverkar de anställda inom den offentliga sektorn, i synnerhet kvinnor i fertil ålder.

– För medborgarsamhället är situationen allvarlig. Bred och hård kritik ignoreras och lagen drivs igenom utan verklig dialog och mot experternas åsikter. Detta är regeringens budskap om att experter och arbetstagares rättigheter är irrelevanta. I dessa tider bör integriteten i samhället stärkas genom att visa att samråd är viktigt och att beslut baseras på information, säger Millariikka Rytkönen, ordförande för Tehy.

Lagen skulle öka diskrimineringen på grund av graviditet

Om lagen genomförs kommer det tyngsta priset att betalas av arbetstagarna inom social- och hälsovårdsbranschen och det pedagogiska området. Lagen ökar tillfällig anställning och diskriminering på grund av graviditet i en bransch där deltidsarbete och diskriminering på grund av graviditet redan är rena vardagen. Lagen kommer inte att ge de önskade positiva sysselsättningseffekterna, särskilt inte inom den offentliga sektorn. De ändringar som gjorts i lagen under dess förberedelse är kosmetiska och löser inte dess grundläggande problem.

Sysselsättningen kan byggas på varken osäkerhet eller att bryta upp arbetstagarnas säkerhet och rättsstaten.

– Finland är en nordisk välfärdsstat, där lagar inte får stiftas till vilket pris som helst och medborgarnas rättigheter inte får kränkas, säger Rytkönen.

Skulle försämra sektorns attraktionskraft

Alltsedan lagförslaget lades fram har Tehy arbetat hårt för att förhindra att riksdagen antar det orättvisa ändringsförslaget.

En omfattande studie som Tehy genomförde förra året visar att visstidsanställningar avgör hur attraktiv social- och hälsovårdsbranschen och det pedagogiska området är. Redan under den nuvarande lagen har tre fjärdedelar av Tehys medlemmar upplevt en kedja av visstidsanställningar, och 93 procent anser att visstidsanställningar gör sektorn mindre attraktiv (enkät till medlemmar 2025, Verian Group, N=2553).

Mer information:
Jarkko Pehkonen, direktör för intressebevakning, Tehy, [email protected], +35840 531 54 64