Millariikka Rytkönen nominerad för Plan Internationals Flickapris

Tehys ordförande Millariikka Rytkönen är nominerad för Flickapriset 2025. Barnorganisationen Plan International Finland delar ut priset till någon som betydligt har främjat flickornas rättigheter. Syftet med priset, som delas ut i oktober, är att lyfta fram människor och sammanslutningar som främjar jämställdheten mellan könen.

Image text
Millariikka Rytkönen en av 63 nominerade.

Syftet med Plan Internationals Flickapris är att lyfta fram personer, grupper eller organisationer som är verksamma i Finland och utför betydande arbete för att främja flickornas rättigheter och jämställdheten mellan könen. Arbetet ska syfta till att sluta kränkningar av de mänskliga rättigheterna hos flickor samt till att garantera att flickorna i all sin mångfald tryggas rätt till skydd och valfrihet.  

– Jag står alltid på flickornas sida, och därför betyder denna nominering verkligen mycket för mig personligen. Som Tehys ordförande försvarar jag den kvinnodominerade branschens intressen i ett samhälle där flickor och kvinnor fortfarande måste kämpa för sin ställning, också när det gäller lönenivån och den samhälleliga uppskattningen, säger Millariikka Rytkönen

I år har totalt 63 personer, sammanslutningar eller samhällspåverkare nominerats för Flickapriset. Av dem väljer Plan tre finalister, bland vilka en jury väljer vinnaren. Vinnaren offentliggörs 9.10.2025, det vill säga tidsmässigt nära internationella flickdagen (11.10.2025). 

– I denna tid, när jämställdheten tar steg bakåt i hela världen, är det allt viktigare att fortsätta jämställdhetsarbetet. Som Tehys ordförande vill jag påverka jämställdheten och flickornas ställning i större utsträckning i vårt samhälle. Inget av det som uppnåtts tidigare är permanent i Finland heller, och vi måste tillsammans fortsätta att ihärdigt arbeta för en jämlikare värld, konstaterar Rytkönen. 

Plan International Finland beviljar Flickapriset för andra gången. År 2024 tilldelades programmet Mimmit koodaa priset. 

Vinnaren av Flickapriset väljs av en jury vars medlemmar främjar mänskliga rättigheter och jämställdheten mellan könen inom olika samhällsområden. Juryn för priset 2025 leds av Sointu Borg, medieperson och influencer i sociala medier.

Du kan läsa mer om priset på Plan Internationals webbplats plansverige.org/flickapriset

Mer information:

Tehys ordförande Millariikka Rytkönen, intervjuförfrågningar via specialmedarbetaren Mila Huovinen, [email protected], tfn 0400 540 005