Tehy godkände förhandlingsresultatet om HAMMASTES – tackararbetsgivarsidan för ansvaret

Tehys styrelse har godkänt resultatet av kollektivavtalsförhandlingarna med Tandläkarnas arbetsgivarförening. Arbetsgivarsidan förbinder sig att följa gällande rättspraxis under hela avtalsperioden, trots att landets regering håller på att försämra arbetstagarnas rättigheter både när det gäller visstidsanställningar och varsel om permitteringar.

Det nya kollektivavtalet mellan Tehy och Tandläkarnas arbetsgivarförening (HAMMASTES) gäller från 1.4.2026 till 31.3.2028. Avtalet gäller privata tandläkarmottagningar som hör till Tandläkarnas arbetsgivarförening eller där det särskilt har avtalats om att tillämpa avtalet. Arbetsgivaren har förbundit sig att under hela avtalsperioden följa gällande lagstiftning, som Finlands regering håller på att försämra.

– Förhandlingarna var konstruktiva, trots att vi lever i en svår ekonomisk situation. Tack till Arbetsgivarförbundet och arbetsgivarna i branschen för att de föregår med gott exempel när det gäller inställningen till arbetstagarnas rättigheter, trots att Finlands regering systematiskt trampar på dem, konstaterar Tehys intressebevakningschef Jarkko Pehkonen.

Arbetsgivaren förbinder sig att följa gällande lagstiftning

Till exempel har lagen om avreglering av visstidsanställningar, som för närvarande behandlas i riksdagen, fått hård kritik av såväl experter som inom regeringspartierna, eftersom den skulle öka osäkerheten och graviditetsdiskrimineringen bland arbetstagarna. Regeringen har också föreslagit att tiden för varsel om permitteringar skulle förkortas från 14 till sju dygn.

I det nya HAMMASTES-kollektivavtalet förbinder sig arbetsgivaren att bibehålla grunderna för visstidsavtal och tiden för varsel om permitteringar i enlighet med gällande lag. I regel fortsätter anställningsavtal att ingås tills vidare och för viss tid endast om det finns en motiverad anledning till det. Tiden för varsel om permitteringar förblir 14 dygn.

– För oss på Tehy är det av yttersta vikt att det i avtalet antecknades att nuvarande läge i enlighet med gällande lagstiftning bibehålls i dessa frågor. Arbetsgivaren visar ett föredömligt ansvar och uppskattning gentemot sina anställda i detta, betonar Jarkko Pehkonen.

Lönerna höjs, utryckningspenningen stiger

Arbetstagarnas individuella månadslöner samt tabellönerna höjs i enlighet med det nya avtalet med 2,2 procent i maj 2026. Dessutom höjs tabellönerna med 0,5 procent i september 2026. Utryckningspenningen som betalas för utryckningsarbete höjs till 20 euro.

I HAMMASTES gjordes också bland annat mer detaljerade anteckningar om intjänande av semester samt en rekommendation om amningspauser.

Mer information:

Jarkko Pehkonen, intressebevakningschef, Tehy
[email protected], +358 40 531 5464

ensihoitaja

Följ förhandlingsrundan

Vi inledde kollektivavtalsförhandlingarna inom den privata sektorn i november. Följ vår webbplats för att hålla dig uppdaterad  hur förhandlingsrundan framskrider.