Caps lock on päällä
Kirjaimet tulevat ISOINA. Jos et halua kirjoittaa näin, niin kytke caps lock pois päältä.
Etusivu
Suurenna tekstin kokoa Pienennä tekstin kokoa Tulostettava versio

Tehy budjettiriihen alla: Kunnille pikaista täsmäelvytystä

25.8.2009

Sosiaali- ja terveysalan ammattijärjestö Tehy vaatii budjettiriiheen kokoontuvalta hallitukselta kunnille pikaista täsmäelvytystä, jotta palvelut pystytään turvaamaan eikä työllisyystilanne kuntien säästötoimien ja lomautussuunnitelmien vuoksi heikkene.

-Perusterveydenhuolto on ollut vaikeuksissa pitkään ja kärsii kroonisesta resurssipulasta. Nyt siihen kohdistuu lisäpaineita heikon talouden ja alkusyksystä uhkaavan sikainfluenssan vuoksi. Kansalaisille pitää voida taata tasa-arvoinen hoito ja henkilöstön on oltava työturvallisuuden ja jaksamisen kannalta yhdenvertaisessa asemassa eri puolilla maata. Lisäresurssien ohjaaminen kunnille perusterveydenhuollon tarpeiden vuoksi on välttämätöntä, toteaa Tehyn puheenjohtaja Jaana Laitinen-Pesola.

Laitinen-Pesola korostaa, että valtion ja kuntien on panostettava keskinäiseen yhteistyöhön ja koordinaatioon.

-Edessä on muussa tapauksessa ristiriitainen yhtälö. Valtiovalta harjoittaa elvytyspolitiikkaa, mutta samaan aikaan kunnat suunnittelevat veronkorotuksia ja supistavat sekä palveluita että henkilöstöresursseja.

-Vastuun pallottelu – tai pitäisikö sanoa pakoilu - valtion ja kuntien kesken ei nyt auta vaan tarvitaan yhteinen käsikirjoitus siitä, miten vaikeimman yli selvitään mahdollisimman hyvin ja varautuen samalla pidemmän tähtäimen haasteisiin. Kunnissa varmasti tarvitaan valtiovallan kriisiapua, mutta myös kuntapäättäjien on ryhdistäydyttävä, jotta Paras-hankkeesta vihdoin saadaan tavoiteltuja tuloksia ja palvelut voidaan taata kansalaisille tulevaisuudessakin.

-On vaikea nähdä, että palveluita pelastettaisiin lomauttamalla henkilöstöä tai Kuntaliiton esittämillä ns. norminpurkutalkoilla, joilla tavoitellaan nykyisenkin vähäisen ohjauksen ja laadun varmistamisen purkamista aivan keskeisissä palveluissa kuten päivähoidossa, vanhusten palveluissa tai terveydenhuollossa, kritisoi Laitinen-Pesola.

Tehy yhtyy palkansaajakeskusjärjestöjen vaatimukseen siitä, että hallitus kompensoi verotuksessa työttömyysvakuutusmaksun nousun ja huolehtii työvoimapolitiikan riittävistä resursseista.

Myös suunnitellut aikuiskoulutuksen uudistukset tulee toteuttaa Akku-ryhmän esitysten mukaisesti. Esimerkiksi oppisopimustyyppisellä rahoitusjärjestelmällä voitaisiin järjestää lyhytkestoista päivityskoulutusta sellaisille jo sosiaali- ja terveydenhuollon ammattiin kouluttautuneille, jotka ovat olleet pitkään pois alan työtehtävistä.

Lisäksi Tehy muistuttaa budjettiriihen alla homesairaaloiden ja -päiväkotien korjausrakentamisen tarpeesta ja hankkeiden vauhdittamisesta.

Lisätietoja

Jaana Laitinen-Pesola, puh (09) 5422 7012

 
Palvelun tekninen toteutus Optinet Oy
© 2006 Tehy ry | Yhteystiedot | Palaute| Sivukartta