Deltagande i utbildningar
Rätt att delta i Tehys utbildningar för förtroendevalda och arbetarskyddsfullmäktige
Tehy ordnar utbildningar i intressebevakning för personalrepresentanter. Om rätten att delta i utbildningarna har avtalats genom kollektivavtalen eller genom separata utbildningsavtal. Kontrollera alltid i kollektiv- eller utbildningsavtalet inom den egna avtalsbranschen huruvida du utifrån din uppgift har rätt att delta i en utbildning för förtroendevalda eller arbetarskyddsfullmäktige som Tehy ordnar.
Tehy kommer årligen överens med arbetsgivarens representant om vilka utbildningar du får delta i under arbetstid. Deltagande i utbildningar sker i form av avlönad utbildningsledighet (i regel, i Titania systemet K-dag). I tabellen syns avlönade utbildningar inom din avtalsbransch.
Du är välkommen även till andra utbildningar, bara du kommer överens om deltagandet med din arbetsgivare.
|
Rätt till utbildning |
Avlönad utbildning |
Mängden avlönad utbildning högst/år |
Kommunala avtalsbranschen |
Huvudförtroendeman, |
Förtroendemannautbildning 30 dagar Samarbets- och arbetarskyddsutbildning 2 veckor |
|
Statens avtalsbransch |
Personer i förtroende-, arbetarskydds- och samarbetsuppgifter och deras ersättare Fackavdelningens ordförande |
Förtroendevalda 22 dagar Övriga 11 dagar |
|
Privat socialservicebransch |
Förtroendeman, arbetarskyddsfullmäktig, medlemmar i arbetarskyddskommissioner Fackavdelningens ordförande, vice förtroendeman och medlemmar i samarbetsorgan under vissa förutsättningar |
Förtroendeman 1 månad, arbetarskyddsfullmäktig och medlemmar i arbetarskyddskommissioner 2 veckor |
|
Privata hälsoservicebranschen |
Huvudförtroendeman, förtroendeman, arbetarskyddsfullmäktig, vice fullmäktige, medlemmar i arbetarskyddskommissioner, arbetarskyddsombud, sa-representanter Fackavdelningens ordförande och vice förtroendeman under vissa förutsättningar |
Förtroendevalda 1 månad Övriga 2 veckor |
|
Akutvårdens servicebransch |
Iakttas kollektivavtalet för den privata hälsovårdsbranschen |
|
|
YTHS-avtalsbranschen |
Huvudförtroendeman eller förtroendeman i motsvarande ställning |
Har inte fastställts |
|
AVAINTA-avtalsbranschen |
Huvudförtroendeman eller förtroendeman i motsvarande ställning, förtroendefullmäktig |
Har inte fastställts |
|
PlusTerveys-avtalsbranschen |
Förtroendeman och vice förtroendeman |
2 veckor |
|
Avtalsbranschen för tandläkarnas arbetsgivarförening |
Förtroendeman och vice förtroendeman |
Har inte fastställts |
Anmälning
Anmäl dig till utbildningarna på vår webbplats.
Det är möjligt att anmäla sig till utbildningen om du hör till den aktuella utbildningens målgrupp.
Se till att dina uppgifter och din titel (t.ex. förtroendeman, fackavdelningens ordförande, arbetarskyddsfullmäktig) har uppdaterats i Tehys medlemsregister. Platserna fylls i anmälningsordning.
I samband med att du anmäler dig, ange
-
huruvida du behöver inkvartering (se anvisningen om inkvartering),
-
din arbetsgivares faktureringsadress om du deltar i en kommunal eller statlig intressebevakningsutbildning .
Anmälningstiden går ut en månad före utbildningen. Därefter får du ett bekräftelsebrev med information om program och reseanvisningar.
Vi betalar kostnaderna för resor och inkvartering samt måltiderna enligt programmet för personer som deltar i intressebevaknings- och organisationsutbildningar.
Vi ersätter dina resor och din inkvartering om du deltar i en intressebevaknings- och organisationsutbildning.
Din egen förtroendeman och fackavdelning hjälper dig. Kontaktuppgifter hittar du då du loggar in.
Logga in